Поради батькам першокласників

 

Вступ до першого класу – це маленька сходинка на довгому життєвому шляху дитини, але якими тяжкими зусиллями вона дається малечі та вам, мої дорогі, батьки.

Перші два тижні малюк дуже втомлюється – новий режим, загальна напруга, звикання до нових відносин, нове незвичне навантаження. Вся сім'я переживає колосальний стрес, який може ускладнювати життя кожному.

Щоб пом’якшити адаптаційний період, пропонуємо вам декілька корисних порад.

1. Багато першокласників, через надмірне навантаження стають більш емоційними, агресивними і слізливими у перші шкільні тижні – це нормально. Слідкуйте за тим, щоб ваша дитина спала достатню кількість часу. Будіть вранці тихим ніжним голосом. Здоровий сон – запорука здоров’я. Давайте підтримку, тілесні і емоційні погладжування (масаж, приємні слова, похвала, впевненість, що все вийде, обійми).

2. Налагодьте контакт з класним керівником. Багато батьків роблять типову помилку, уникаючи спілкування з учителем, а часом навіть боячись його. Продиктовано це комплексами дитинства або переконаністю в тому, що батьки не повинні втручатися в процес взаємодії вчителя і учня, – в будь-якому випадку такий підхід є помилковим. З перших же днів шкільного життя першокласника батьки повинні налагоджувати контакт з учителем і школою в цілому. Обов'язково залиште класному керівникові свої контактні дані.

3. Збираючи дитину до школи завжди говоріть їй приємні слова та настанови. Скажіть їй кілька лагідних слів: «Поводься гарно, ми тебе любимо».

4. Не запитуйте дитину зразу, що вчили, що запам’ятала. Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй розслабитися (згадайте, як вам важко після робочого дня). Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитися, вислухайте її.

5. Щопонеділка дитину може бути складніше «відірвати від себе». Після близькості з батьками складно йти в чуже середовище. У ранок понеділка – встаємо раніше, даємо час для обіймів, уповільнюємо темп збору в школу, розлучаємося, обіймаючись. І давайте з собою школяреві частинку себе – мамин браслет, значок, кулон.

6. Бажано у школі зробити колаж класної сім'ї. Коли учень приходить до школи, бачить своє соціальне місце, розуміє, що знаходиться серед своїх. 

7. Якщо дитина замикається в собі, не випитуйте та не наполягайте на поясненні стану. Дайте можливість розслабитися, проведіть час разом, щоб малеча відчула любов та підтримку. І з часом, все стане явним.

8. Намагайтеся не відправляти дитину одночасно в перший клас і якусь секцію або гурток. Сам початок шкільного життя вважається важким стресом для дітей. Якщо дитина не зможе гуляти, відпочивати, робити уроки без поспіху, у неї можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Тому, якщо заняття музикою та спортом здаються необхідною частиною виховання, почніть водити дитину у ці гуртки за рік до початку навчання або із другого класу.

9. Для того, щоб діткам полегшити адаптацію, – в перші тижні вересня влаштовуйте зустрічі діток-однокласників. Запросіть у гості, на пікніки, запрошуйте потенційних друзів. Чим швидше вони познайомляться, тим швидше будуть зосереджуватися на навчанні.

10. Протягом першого року навчання ваше маля потребує підтримки. Дитина не тільки формує стосунки з однокласниками й учителями, але й уперше розуміє, що з нею самою хтось хоче дружити, а хтось – ні. Саме у цей час у маляти складається свій власний погляд на себе. І якщо ви хочете, щоб із нього виросла спокійна і впевнена у собі людина, – обов’язково хваліть! Підтримуйте, не лайте за неакуратність. Усе це – дрібниці порівняно з тим, що від нескінченних докорів і покарань ваша дитина не буде вірити у себе.

Дитина повинна розуміти, що дім – це її фортеця, де можна розповісти про все; де люблять, та завжди підтримають. А школа та вчителі – це провідники до світу знань, які познайомлять малюка з основними життєвими законами, допоможуть побудувати необхідні вміння, а також навчать їх застосовувати.